Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

24, ale także pierwotniaki, promieniowce, glony i robaki)1 na proste związki nieorganiczne1234. Poza organizmami żywymi, do biodegradacji przyczyniają się także czynniki naturalne, takie jak: światło słoneczne, tlen z powietrza i

Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

Pojęcie biodegradacji

Biodegradacja (gr. bios = życie, łac. degradatio = obniżenie)1 ? biochemiczny rozkład związków organicznych przez saprobionty (głównie bakterie1234 i grzyby124, ale także pierwotniaki, promieniowce, glony i robaki)1 na proste związki nieorganiczne1234. Poza organizmami żywymi, do biodegradacji przyczyniają się także czynniki naturalne, takie jak: światło słoneczne, tlen z powietrza i woda3. Dzięki niej rozkładowi może ulegać nawet 95% substancji organicznej1.

Biodegradacja jest procesem bardzo powszechnym. Przebiega we wszystkich biocenozach. Zamyka ona cykle biogeochemiczne większości pierwiastków chemicznych, poprzez doprowadzenie związków do form przyswajalnych przez rośliny. O ile biodegradacja związków występujących naturalnie przebiega bardzo szybko (przykładem są lasy równikowe), o tyle rozkład substancji sztucznych, wytworzonych przez człowieka, może trwać nawet do kilku tysięcy lat (np. pochodne ropy naftowej, pestycydy, materiały wybuchowe)2. Mimo tego, proces ten ma duże znaczenie w zachowaniu środowiska naturalnego, ponieważ zmniejsza stopień jego zanieczyszczenia3.

Dużą zdolność do biodegradacji wykazują zasobne w próchnicę, biologicznie aktywne gleby1.

Rozkład szczątków organicznych przebiega zarówno w obecności tlenu, jak i przy jego braku. Aeroby degradują je, wykorzystując tlen jako utleniacz. Anaeroby zastępują tlen azotanami, siarczanami, jonami metali lub dwutlenkiem węgla. W ten sposób metanotrofy potrafią rozkładać węglowodory alifatyczne, a nawet ich halogenki2.

Obecnie zastępuje się trwałe tworzywa sztuczne i detergenty odpowiednikami, które ulegają biodegradacji3.

W przeciwieństwie do mineralizacji, terminu biodegradacja używa się raczej w odniesieniu do substancji szkodliwych (np. pestycydów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biodegradacja


Fotowoltaika - ciekawy fakt

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu)1. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m?. Ogniwa te, przede wszystkim, są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Dlaczego warto korzystać z instalacji słonecznych

W ostatnich latach możemy zauważyć prawdziwą ekspansję nowoczesnych technologii dotyczących pozyskiwania prawdziwie ekologicznej energii elektrycznej. Do takich metod należy przede wszystkim fotowoltaika, która należy do jednej z szybciej rozwijających się dziedzin w tej branży. Panele fotowoltaiczne, w przeciwieństwie na przykład do energii pozyskiwanej z wiatru, są dostępne dla mniej zamożnych osób. Zyski wypływające z tej technologii, które można uzyskać nie tylko dla nas, ale i dla otaczającego nas świata, mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodę. Produkcja energii elektrycznej w tradycyjny sposób niesie bowiem ze sobą dość poważne i negatywne skutki, wobec czego na pewno warto zainteresować się montażem takiej instalacji, jeśli tylko mamy ku temu warunki.